A topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület fennállása óta szervez különféle környezet- és természetvédelemmel kapcsolatos programokat általános és középiskolások számára, melyek mind a környezeti nevelés hiánypótlását hivatottak ellátni. Az egyesületen belül tevékenykedő szakemberek több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a gyermekek részére szervezett szakmai és oktatóprogramok tekintetében. Oktatótáboraink az óvodás, általános és középiskolás korosztály részére szólnak, ám a táborok mellett számos előadást, foglalkozást, illetve műhelymunkát tartunk természettudományos, valamint környezet- és természetvédelmi tematikával.
Az Európai Unió társfinanszírozásával a Kecskeméti Televízió Nonprofit Kft. és a Pannónia Alapítvány – Pannon RTV közös projektjeként megvalósuló Ismerd meg – védd meg elnevezésű projekt keretében az Arcus Környezetvédő Egyesület általános iskolás alsó és felső tagozatos diákok számára szervez madár- és rovarvédelmi témában előadással, illetve gyakorlati foglalkozással egybekötött műhelymunkákat. Az első foglalkozásra iskolai keretek között került sor 2024 őszén a zentagunarasi Október 18-a Általános Iskolában, az odúlakó énekesmadarak védelme témában.
A projekt részeként szervezett második műhelymunka a topolyai művésztelepen kerül megtartásra 2025. március 8-án, szombaton, 10 órai kezdettel, mely minden érdeklődő előtt nyitott, ám elsősorban az általános iskolásokat célozza meg. A foglalkozások alkalmával a mesterséges fészekodúk jelentőségéről és azok elkészítésének módjáról, interaktív előadás keretében hallanak a gyerekek, majd ezt követően lehetőség nyílik a gyakorlatban is megismerkedni az odúkészítéssel. Ezáltal elsajátíthatják ezen eszközök szakszerű és pontos elkészítésének módját, valamint ismereteket szerezhetnek azon fajokról, melyek számára ezek kihelyezésre kerülnek. A második műhelymunka alkalmával a nagytestű odúlakó madárfajok, valamint a beporzó rovarok védelmére helyeződik a hangsúly.
E témakör jelentőségét egyértelműen az indokolja, hogy vidékünkön számos madárfaj használ faodút fészkelésre és pihenésre, ám mindössze a harkályfélék családjába tartozó fajok képesek maguk elkészíteni az odúkat. Más madarak az általuk kivájt, előző évi odút foglalják el, vagy a természetes odvakat használják költésre. Vidékünkön azonban meglehetősen kevés nagyobb méretű fa található, ezért még a harkályok számára is korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre az odúácsoláshoz megfelelő méretű fa. Ennek következtében a nagytestű odúlakó madárfajok költésének mesterséges odúkkal történő segítése igen jelentős és fontos természetvédelmi tevékenység.
A műhelymunka programja:
10:00 Köszöntő
Harkai Ákos, Arcus Környezetvédő Egyesület
10:05 Megnyitó és tájékoztató a résztvevők számára
Sihelnik József, Arcus Környezetvédő Egyesület
10:15 Gyakorlati madárvédelem
Előadó: Sihelnik József, Arcus Környezetvédő Egyesület Ornitológiai Szakcsoport
11:00 Mesterséges fészekodúk készítése és festése
12:00 Uzsonna
Uzsonna a résztvevők számára
12:30 A művésztelep udvarába kihelyezett mesterséges fészekodúk tisztítása
13:00 A művésztelepen található rovarhotel és lakóinak megtekintése
13:25 Mesterséges fészekodúk és költőládák bemutatója
13:50 A műhelymunka zárása
A foglalkozás az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program részeként az Európai Unió támogatásával valósul meg, az Ismerd meg – védd meg! Közös figyelemfelhívás a határ menti környezetvédelmi és természetvédelmi kérdésekben (forFUTURE, USRB/23S/12/005) projekt keretében. A projekt teljes költségvetése 234 812,08 euró, ebből 199 590,26 euró az uniós támogatás. A projektet a Kecskeméti Televízió és a Pannon Televízió valósítja meg.
A műhelymunka mindenki előtt nyitott! A részvétel minden érdeklődő számára térítésmentes.
Szeretettel látjuk a kedves érdeklődőket!
F ő t á m o g a t ó