Második esély a fakopáncs fiókáknak

Az Arcus Környezetvédő Egyesület vadállatmentő ügyeletét 2024. május 13-án egy sajátos eset miatt hívták, illetve kértek segítséget tőlünk. Topolyán az Ifjúság utcában egy öreg meggyfa ága még korábban lehasadt az erős szélben, majd a tulajdonosok a kivágása mellett döntöttek, hogy elkerüljék a veszélyessé vált fa által okozandó esetleges balesetet. A fát minden fennakadás nélkül eltávolították, viszont a törzs szeleteinek behordása közben különös dologra lettek figyelmesek. Egy érdekes kinézetű, még csupasz madárfióka pottyant a talajra, majd egyik, méretes törzsdarab megemelését követően még kettő esett ki. A fiókákat biztonságos helyre vitték, majd felvették a kapcsolatot egyesületünkkel. A híváskor elmondták, hogy egész kicsi fakopáncs fiókákról van szó, melyek kiestek odújukból, mivel az odvas fát darabokra vágták.

A fakopáncsok odúja (Photo: Sihelnik József)

A fakopáncsok odúja (Photo: Sihelnik József)

Alapvetően bármilyen méretű és korú fióka esetében az a legjobb, ha szülei nevelik fel, mert hiába az emberi gondoskodás, esélyei nagyban csökkennek. A mesterségesen történő nevelés lehetősége ezért csak a végső megoldás lett volna, amennyiben semmi más nem válik be. A fa kivágása és a tényleges mentés között több óra telt el, így amikor a helyszínre érkeztünk, kifejezetten jó jelnek számított, hogy az öreg madarak aktívan mozognak a kivágott fa szomszédságában található más fákon. Kissé zavarodottan, de kitartóan keresték fiókáikat, ami pozitív, mert akkor gond nélkül vissza lehet helyezni őket, a szülők pedig tovább etethetnek. Ezzel nem is lett volna gond, ám a fájukat teljesen kivágták, majd összedarabolták. Miután megállapításra került, hogy balkáni fakopáncsokról (Dendrocopos syriacus) van szó, azonnali cselekvésre volt szükség, mivel vészesen közeledett a naplemente, de még ezt megelőzően, okvetlen vissza kellett helyezni a fiókákat, és a szülőknek is rájuk kellene találni, hiszen egész délután nem kaptak enni, illetve az éjszaka folyamán kihűlhetnek.

Balkáni fakopáncs fiókák odújukban (Photo: Sihelnik József)

Balkáni fakopáncs fiókák odújukban (Photo: Sihelnik József)

Alternatív megoldás egy nagyobb méretű mesterséges fészekodú felhelyezése lett volna az egyik szomszédos fa törzsére, ám ez idegennek hathat a szülők számára, ezért rögtönzött megoldásra volt szükség. Az összevágott törzsdarabok közül gyorsan kikerestük a fakopáncsok eredeti odúját rejtő részeket, melyet szerencsére két darabból össze is tudtunk illeszteni. Ezt követően már csak azt kellett kitalálni, hogy miként kerüljön a két, méretes darab megfelelő magasságba és lehetőleg biztonságos helyre, hiszen a környéken számos házi macska kószált a mentés közben. A legmegfelelőbb helynek a nagykapu, téglából épített, masszív oszlopa bizonyult, mely kétméteres magasságával macska biztosnak számított. Az oszlop teteje lemezzel fedett, így néhány régi szőnyegdarab került az alsó törzsdarab alá, hogy biztos csúszásmentes legyen. Ekkor már csak az odúból kihullott, fészekanyaként használt faforgácsot kellett pótolni, majd a puha aljzatra helyezni a három fiókát. Végül az odú második részét adó törzsdarab rákerült az alsóra, pontosan úgy, ahogy az eredetileg kinézett.

A gyors mentésnek köszönhetően még bőven maradt idő naplementéig, így ezt követően már az öreg madarakon múlt a beavatkozás további sikere. Miután tisztes távolságba vonult a mentést végző csapat, közel egy órás várakozást követően az egyik öreg madár megközelítette, majd rászállt az odús törzsdarabra, és a röpnyíláson keresztül bement a fiókáihoz. Párja azonnal követte, így rövidesen már táplálékkal érkeztek a fiókákhoz. Ezzel biztosra vehető volt, hogy gond nélkül tovább fogják nevelni őket.

Balkáni fakopáncs fióka gyűrűzés előtt (Photo: Harkai Ákos)

Balkáni fakopáncs fióka gyűrűzés előtt (Photo: Harkai Ákos)

A következő napokban is minden rendben zajlott, a szülők szorgosan hordták a táplálékot a fiókáknak, melyek szépen cseperedtek. Tíz nappal a mentést követően, május 23-án ismét kivonult a csapat, ám immár csak ellenőrzés, illetve a fiókák tudományos célú gyűrűzése miatt. Szerencsére mindhárman kiváló állapotban és kondícióban voltak, időközben teljesen kitollasodtak, és a következő napokban már el is hagyják odújukat. Természetesen a kirepülést követően még szüleikkel maradnak, akik tovább táplálják őket, míg teljesen önállóvá válnak.

Köszönjük az esetet bejelentők pozitív és segítőkész hozzáállást, hiszen nélkülük nem kaptak volna második esélyt a fiókák. Szerencsére jól végződött ez a történet, így a kis faápolók hamarosan már végezhetik igen hasznos tevékenységüket. A balkáni fakopáncs Szerbiában fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 25 ezer dinár.

Szóljon hozzá!