Az útmenti, vagy útszéli keresztek (crux viator) határoknál, utak mentén állított kő-, vagy fakeresztek. Legtöbbjüket nem az egyház emeltette, hanem a hívek saját költségen állíttatták. Rend szerint az „Isten dicsőségére emeltette” felirat tartozik ezekhez a keresztekhez, mely arra utal, hogy megrendelője Isten iránti hálából, vagy fogadalomtételként, esetleg egy (tragikus) esemény emlékéül állíttatta. Ezen keresztek egy része a későbbi urbanizációt követően napjainkban már utcákon, tereken, nem ritkán udvarokban áll.
Topolya község területén is számos, a mai napig fennmaradt útmenti kereszttel találkozhatunk. Ezen keresztek állapota változatos. Vannak olyanok, melyeket a mai napig gondoznak az egykori emeltetők leszármazottai, ám sajnos olyanok is akadnak, melyek elhanyagoltak, gondozatlanok. Ez utóbbiak közül négy keresztet vett pártfogásába a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület.
A keresztek felújításának gondolata azért fogalmazódott meg bennünk, mert egyesületünk tevékenységéből eredően szakembereink rendszeresen végeznek különböző terepi munkákat, így gyakran látják az útmenti kereszteket, és szemmel láthatóan évről évre romlik azok állapota. Kritikus helyzetben levő fakeresztből négyet tartottunk számon Topolya környékén, melyeket pályázat útján elnyert támogatásnak köszönhetően tudtunk felújítani, rekonstruálni. Fontosnak tartjuk e keresztek megmentését, hiszen részét képezik a vajdasági agrártájnak, valamint helytörténeti szempontból is jelentősek.
A felújítás során igyekeztünk a keresztek lehető legtöbb eredeti részét megtartani, illetve a rajtuk található véseteket is régi formájukban elkészíteni. A keresztek régi faszerkezetei a topolyai tájház udvarában kerülnek elhelyezésre, ahol a jövőben bárki megtekintheti őket.
A felújított útmenti fakeresztek története
Győri kereszt
A Becsei úti felüljáró melletti kereszt, más néven Győri kereszt, melyet Győri Péter és neje, Fontányi Franciska állíttatott 1908. június 31-én. Érdekessége a máig jól olvasható véset dátumozása. A kereszt 1986-ig a város délkeleti részén állt. A határrendezés megsemmisítette volna, ám sikerült áthelyezni, és így megmenteni az utókornak. A kereszt felirata:
ISTEN DI
CSŐSÉGÉRE
EMELTE
GYŐRI PÉTER
ÉS NEJE
FONTÁNYI
FRANCISKA
1908 BA
JÚNIUS 31 E
DIKÉN
Kocsis Antal és Nagy Tibor leírása arról tanúskodik, hogy a kereszt felújítását 1986-ban Ozorák Károly és neje, Vattai Gizella végeztették. Ennek a leírások szerint egy tábla is emléket állított, ami napjainkban már nem található meg a kereszten. E táblán a következő felirat volt olvasható:
ÚJÍTOTTA
OZORÁK KÁROLY
ÉS
VATTAI GIZELLA
1986
A Csali keresztje
Szintén nem az eredeti helyén áll. A határrendezést követően állították fel az egykori Varró szállás bejáratához. A Becsei és Zentai út között, közvetlenül az autóút mellett található. A kereszt felirata:
ISTEN
DICSŐSÉGÉRE
EMELTETTE
NÉMET
ISTVÁN
CSAL. ÉS
BLAHÓ VIKTOR
1900 DIK ÉV
MÁJUS HÓ
30 DIKÁN
A keresztet 1988-ban Varró János és neje, Halász Margit újíttatta fel. Ennek emlékét egy tábla őrzi, melynek felirata:
ÚJÍTOTTA
VARRÓ JÁNOS
HALÁSZ MARGIT
1988
A bádogtetős fakereszt
A bádogtetős fakereszt néven ismert útmenti kereszt a Topolya keleti részén lévő egykori tanyavilág maradványában áll. Északi tájolású, a rajta lévő Krisztus és Mária az előző keresztekhez hasonlóan öntvényből készült. Mint az elnevezése is mondja, bádogtető fedi. A kereszt nem az eredeti helyén található. Kocsis Antal és Nagy Tibor korábban már említett munkája szerint az utolsó, 1985-86-os határrendezéskor került át ide Terezsák Franciska által. Eredeti emeltetői, valamint az emeltetés ideje ismeretlenek. A kereszten feliratot már nem találtunk.
Becsei úti fakereszt
A Becsei út bal oldalán álló fakereszt déli tájolású. Csipkézett bádogtető fedi. A rajta lévő Krisztus és Mária öntvényből készült. A kereszt egykori felirata napjainkra nagyon tönkrement, lenyomatot nem tudtunk venni róla. Kocsis Antal és Nagy Tibor Isten dicsőségére emeltette… című kiadványából ismerjük a kereszt részleges feliratát:
ISTEN DICSŐSÉGÉRE
EMELTETE
—– PÉTER
NEJE
—– TERÉZ
1892 ÉVBEN
JÚNIUS 29 ÉN
—–TEZ
F ő t á m o g a t ó