A topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület immáron 25. alkalommal szervezte meg a már hagyományos természettudományos-ismeretterjesztő és környezetvédelmi, természetvédelmi táborát 2015. július 25-e és augusztus 1-je között a Topolyai-tó partján, az egykori Kiss Lajos kastély mellett. A táborlakók hat szakcsoport (madarász, kétéltűek és hüllők, rovartani, póktani, növénytani és környezettudományi) közül választhatták ki a számukra leginkább vonzó szakterületet. A délelőtti terepmunkákat követően a nap második felében kézműves foglalkozások, műveltségi vetélkedő, íjászbemutató, strand, állatföldrajzi vetélkedő, városlátogatás, tűzoltó bemutató, elsősegély bemutató, sárkányrepülős bemutató, illetve előadások színesítették a napi programot. A délutáni előadásokat neves vajdasági és magyarországi kutatók, biológusok és természetvédelmi szakemberek tartották. Ezen előadások keretében többek között vendégünk volt Szabados Klára, a Tartományi Természetvédelmi Intézet munkatársa, Dr. Czékus Géza, az Újvidéki Egyetem, szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar egyetemi tanára, valamint Dr. Gál János, a budapesti Szent István Egyetem, Állatorvos-tudományi Kar, Kórbonctani és Igazságügyi Állatorvostani Tanszék tudományos főmunkatársa. Az esti programokat a táborban tevékenykedő és meghívott fiatal szakemberek előadásai, közös népdaléneklés a tábortűznél, éjszakai túra, tűzzsonglőrködés, illetve tudományos célú éjszakai rovarkutatás is színesítette.
Az idei évben összesen 40 résztvevője volt táborunknak, egészen az általános iskolás alsós korosztálytól a felsősökön át, középiskolások, illetve egyetemisták. A már említett hat szakcsoport lehetővé tette a korosztályokhoz való igazítását minden délelőtti szakmai programnak. A táborlakók Vajdaság több pontjáról érkeztek hozzánk, így Szabadkáról, Bácskossuthfalváról, Oromról, Topolyáról, Moholról, Óbecséről, Zentagunarasról, Adáról, Palicsról, valamint a szórvány magyarságot képviselték a Nagybecskerekről, Újvidékről és Pirosról érkező fiatalok. Mellettük magyarországi vendégeink is voltak, akik partnerszervezeteinktől érkeztek, így Somoskőújfaluról és Kiskunhalasról.
Táborunk fő célkitűzése a természettudományos ismeretterjesztés, gyakorlati módszerekkel. Ebből kifolyólag minden tábor utolsó napján vetélkedőt szervezünk a tanultakból. Ezen kihívásnak ezúttal is tökéletesen megfeleltek a táborlakók, hiszen tanúbizonyságát adták, hogy sok hasznos információval és konkrét tudással lettek gazdagabbak az egy hetes tábor alatt.
A tábor utolsó napján, annak 25 éves fennállása alkalmából egy találkozót szerveztünk az egykori és mostani táborszervezők, illetve táborlakók részére. Sajnos sokan nem tudtak részt venni a találkozón, ám így is nagyon tartalmas és tanulságos volt, ugyanis előkerültek a régi élmények, és új ismeretségek köttettek a régi és új táborozók között.
Résztvevők: ülnek (balról jobbra)- Pecze Vukajlović Natalija, Szakmány Lajos, Suturović Edita, Huszár Attila és Sihelnik József; állnak (első sor)- Marković Aleksandar, Kmetykó Csongor, Klimó Sándor, Vinkó Tamás, Szekula Veronika, Kalapáti Árpád, Kecskés Ildikó, Tóth Ágnes és Beszédes Adrianna; állnak (második sor)- Harkai Ákos, Balázs Áron, Szarvák Attila, Hajas Zoltán, Szlifka Attila, Miklós Csongor, Miskolci Izabella és Lukács Máté.
F ő t á m o g a t ó k
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine
Tartományi Településrendezési, Építkezési és Környezetvédelmi Titkárság
—–
Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine
Magyar Nemzeti Tanács
—–
Topolya Község
—-
Mesna Zajednica Bačka Topola
Topolya Helyi Közösség
M é d i a t á m o g a t ó